1 week, 5 days ago

General tips 

As students, you're going to have to be very acutely aware of costs, since you're going to have a limited amount of money available to you. If you're like me and you're already accustomed to doing your own shopping and having to stick to a strict budget, then this post isn't really aimed at you, but I thought it would be worth making anyway.

  1. Cooking in bulk is much more convenient and cost effective than cooking individual meals everyday. Cooking is a lot of fun, but it is time consuming- you're probably not going to have a lot of time to cook every night, which can then lead you into bad habits- like eating take out 3 times a week. If you cook enough food to last several days, you can save yourself a lot of time. For example, what I usually do is make a pot of rice which will last 4 days, and make enough meat and veg to last the whole week, switching between chicken, fish or lamb depending on what I feel like having. After this, I'll choose something else, like cous cous or pasta- this saves me a lot of time
  2. Deals: they look great on the shelf, but you need to be careful that you don't end up buying more than you actually need, or paying more money for less food. The best way to determine this is to look at the weight of whatever it is you're buying and then work out whether buying something with a deal will be more cost efficient than something lacking said deal. The bottom line is, weight is more important than cost in this regard.
  3. Stir fries are your best friend
  4. Buying vegetables and making your own salads from scratch is cheaper than buying bags of salad, and they will also last longer

If you have any other tips or pieces of advice, drop them in the comments below